آمار سایت
  • سوالات ( 1876 )
  • پاسخ ها ( 1341 )
  • کاربران ( 2281 )
بهترین پزشک روز
پاسخ داده شده

من می خوام عمل پروتز سینه انجام بدم اما نگرانم که شاید مجبور باشم چند روز متوالی سرکار نرم. فکر می کنی چند روز نیاز به مرخصی دارم و چه نوعی از بهبودی یا زمان بهبودی رو باید انتظار داشته باشم؟

زمان بهبودی از جراحی زیبایی مثل پروتز سینه بستگی به چند فاکتور مختلف داره و در هر زنی متفاوت هست و هیچ دو پروسه بهبودی مشابه نیستن. با در نظر داشتن چنین چیزی توی ذهنتون، در ادامه یه مرور کلی در مورد روند بهبودی می کنم.
البته به طور کلی باید انتظار دو هفته مرخصی رو بعد از جراحی داشته باشین. اگرچه بسیاری از خانم ها می تونن در کمتر از یه هفته به کار خودشون برگردن و انجامش بدن. بیشتر این مسئله به کاری بستگی داره که انجام میدین.

مثلا اگه توی یه اداره کار می کنین، احتمالا میتونین زودتر کارتون رو شروع کنین. ولی اگه به کاری مشغولین که کار سنگینی داره و وسایل سنگین بلند می کنین بیشتر طول می کشه. در حین بهبودی چه انتظاری میشه داشت؟

روز اول:

به محض این که بیهوشی و بی حسی شما از بین بره همچنان احساس درد کمی دارین. باید مسکن های تجویز شده و تجویز نشده توسط دکتر رو مصرف کنین. بعد از این که از اتاق عمل بیرون اومدین، باید استراحت کنین و از هر جور معاینات فیزیکی پرهیز کنین.
سینه هاتون توی یه باندهای مخصوصی پیچیده میشن و احتمالا کبودی و تورم روی اون ها نمایان میشه. بسیاری از خانم ها دچار اسهال و استفراغ میشن. البته پزشک به شما داروهایی میده که بتونه توی این زمینه به شما کمک کنه.

روز دوم تا دهم:

درد شما به مرور توی هفته اول بعد از جراحی کاهش پیدا میکنه اما نیاز داری که از تمرینات سنگین یا بلند کردن وزنه بالای هشت پوند خودداری کنی. اساسا اگه ایمپلنت های سینه زیر ماهیچه ای گذاشتی باید این مورد رو رعایت کنی.

توی این زمینه می تونی شروع به تمریناتی بکنی که کمک می کنه ایمپلنت هات ظاهر طبیعی تری داشته باشن. اگه کاری داری که نیاز به بلند کردن و گذاشتن وسایل سنگین نداره، باید احتمالا بتونی بعد از یه هفته بعد از جراحی به کارت ادامه بدی.

روز دهم از چهاردهم:

توی این زمان معمولا می تونی از کار شدید و سنگین خودداری کنی. بنابراین اگه یه کار سنگین فیزیکی داشته باشی احتمالا جراح پلاستیک شما مجبورتون می کنه مرخصی بگیری و کار نکنی. تا پایان روز چهاردهم باید سوتین جراحی که پزشک پیشنهاد می کنه بپوشین تا بتونین به طور صحیح از سینه هاتون محافظت کنین.

دو تا سه هفته بعد:

باید به تمرینات خاصی ادامه بدی تا بتونی به طور امن سطح فعالیت های فیزیکی خودت رو افزایش بدی. به هرحال بیشتر پزشکان همچنان تمرینات بدنی رو محدود می کنن. درد جراحی سینه باید توی طول این دوره برطرف بشه.

چهار تا شش هفته بعد از عمل جراحی:

در این زمان باید کاملا بهبود پیدا کرده باشین و بتونین کل روتین تمرینات ورزشیتون رو دوباره انجام بدین. ایمپلنت های شما به حالت دائمی در میان و باید بتونی نتایج نهائی پروتز سینه تون رو توی این زمان مشاهده کنین. همچنین میتونین سوتینی که قبلا می پوشیدین رو بپوشین.


برای کسب اطلاعات بیشتر میتونین مطالب زیر رو بخونین:

پروتز سینه با ژل؛ مزایا و معایب پروتز سینه با ژل

انقباض کپسولی بعد از عمل پروتز سینه: علائم، درمان، پیشگیری