آمار سایت
  • سوالات ( 1876 )
  • پاسخ ها ( 1341 )
  • کاربران ( 2281 )
بهترین پزشک روز
پاسخ داده شده

با توجه به هوای گرم تابستون، چه راهکارهایی برای خنک نگه داشتن خود در این تابستان پیشنهاد می کنین که از بیماری ها و بخصوص گرمازدگی پیشگیری کنیم؟

دوست عزیز!

با سرعتی که گرما هر روز در حال افزایش است، کم آبی بدن، اسهال، خستگی، سرگیجه، تهوع، استفراغ، بیش از حد معمول اتفاق می افته. با توجه به این نکات، تابستان فصل بسیار گرمی است و همچنین بسیار حائز اهمیت است که برای جلوگیری از بروز این بیماری ها از خود به خوبی مراقبت کنین.
طبق نظر متخصصان، خوردن غذاهای قلیایی بیشتر برای مبارزه با گرما در بدن مهم هستش. مصرف سبزیجات سبز، غذاهای غنی از آب و نوشیدن آب کافی در طول تابستان از اهمیت بالایی برخورداره.

در اینجا چند نکته برای غلبه بر گرما در تابستان آورده شده:

خوردن غذاهای کاهش دهنده گرما
مطمئن شوید که غذاهایی میخورین که بدنتون را خنک نگه می دارین تا از گرمای بیش از حد خلاص بشین. خربزه، گلابی، سیب، توت ها، آلو همه سبزیجات سبزی هسن که برای تابستان عالین.

از غذاهای تولید کننده حرارت پرهیز کنین
به غذاهایی که در بدن تون، حرارت تولید می کنن، نه بگین. از غذاهای دارای مرکبات، هویج، سیر، فلفل، گوجه فرنگی، پنیر شور و خامه ترش به منظور کاهش تولید گرما در بدنتون استفاده نکنین. سالاد بیشتر بخورین و از گوشت سیاه دوری کنین.

به موقع غذا بخورین
بیشتر افراد در نیمه روز نیاز به خوردن غذا پیدا می کنن و به شدت گرسنه میشن. نخوردن نهار در طول تابستان می تواند باعث ناراحتی روحی شما شود که شما را عصبانی و بداخلاق می کنه.

از روغن نارگیل استفاده کنین
مالیدن روغن نارگیل به بدن قبل از گرفتن حمام، تاثیر زیاد و آرامش بخشی بر روی پوست دارد. همچنین می توانید از روغن آفتابگردان استفاده کنید.

از نوشیدنی های گرم / آب گرم پرهیز کنین
نوشیدن آب داغ و یا نوشیدنی های گرم دیگر می تونه باعث افزایش گرمازدگی تون بشه. نوشیدن نوشیدنی هایی که دمایی هم دمای اتاق دارن بهترین کار در این فصل است.

تمرین صبحگاهی
ورزش کردن هر روز بخشی از سبک زندگی سالم است. در طول فصل تابستان هرروز صبح ورزش کنین چون دما در این زمان پایین تر از دیگر بخش های روز است.

استفاده از روغن های خنک کننده
شما می توانید از روغن خس، چوب صندل و گل یاسمن استفاده کنید چون عطر آرامش بخشی دارند و خواص خنک کنندگی نیز دارند.

اجتناب از نوشیدن نوشیدنی های یخی
مصرف نوشیدنی های سرد یخی مانع هضم غذا میشه و سموم را ایجاد می کنه. نوشیدن نوشیدنی های خنک باعث خاموش شدن حرارت گوارشی میشه که مسئول تبدیل غذا به انرژی هست. این می تونه منجر به مشکلات سلامتی متعددی بشه.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را بخونین:

راهکار هایی برای جلوگیری از گرمازدگی در فصل تابستان

انتخاب غذایی هوشمندانه برای تابستان

 

تابستان خوش!