آمار سایت
  • سوالات ( 1876 )
  • پاسخ ها ( 1341 )
  • کاربران ( 2281 )
بهترین پزشک روز
پاسخ داده شده

من شنیدم که برای کنترل آسم میشه از تمرین های تنفسی استفاده کرد. آیا این درسته و چگونه میتونیم اونا رو انجام بدیم؟

حدود ۳۰۰ میلیون بیمار مبتلا به آسم در جهان وجود داره که یک دهم آن ها در هند زندگی می کنن. با این حال علائم آن مانند تنگی نفس، سرفه و گرفتگی سینه می تونه تا حد زیادی با تمرین ورزش های تنفسی خاص مانند موارد زیر کنترل بشن:

تنفس با کمک دیافراگم:
این ورزش می تونه هنگام نشستن یا دراز کشینن انجام شود. به آرامی از طریق بینی خود نفس بکشین و به آرامی با شکم به سمت خارج به بیرون بفرستید. این کار را چندین بار تکرار کنین.

تنفس به روش Buteyko :
این تکنیک را می توان برای کاهش آگاهانه میزان تنفس یا حجم آن، مورد استفاده قرار داد. به آرامی از طریق بینی نفس می کشین. سپس خیلی خیلی آرام از ریه ها به بیرون میفرستین به طوری که احساس کنین هوایی درون ریه های شما وجود نداره. این کار را در حالی انجام بدین که چشمان خود را بسته و تمرکز کردین. سینه و ماهیچه های شکم خود را ریلکس و آرام کنین. نفس خود را پس از دم کامل تا زمانی که میتونین نگه دارین. سپس به آرامی هوای داخل ریه های خود را به بیرون بفرستین. این کار را چندین بار تکرار کنین.

پرانایاما:
پرانایاما روشی با استفاده از تنفس نامرتب و نامنظم است. این نوع تمرین تنفسی در تمرین های یوگا مورد استفاده قرار می گیرد. تمرین های مختلف پرانایاما شامل Bhastrika، Kapalbhati، Bahya، Anuloma Viloma، Bhramari، Udgeeth و … است. برای استفاده از این تمرینات مختلف میتونین از مربی باتجربه در این زمینه بهره بگیرین.

تنفس به وسیله لب:
از این تمرین زمانی که دچار حمله آسم شدید میتونین استفاده کنین. آسم باعث می شود که هوا در شش ها به دام بیفتد، این تکنیک می تونه به شما کمک کنه هوای بیشتری را از بدن خود بیرون بیاورین و راحت تر نفس بکشین. مانند زمانی که میخواین سوت بکشین لب ها را از هم باز می کنین و به هم بفشارین. تا زمانی این کار را انجام می دهید که حجم تنفسان دو برابر شود و به حالت قبلی برگردین.

تنفس بینی:
مزیت تنفس بینی این است که گرما و رطوبت هوا را به مجاری بینی شما اضافه می کنه که می تونه به کاهش علائم آسم کمک کنه.

 

اگه می خواین در مورد درمان خانگی آسم بیشتر بدونین یا بیشتر با این بیماری آشنا بشین مقاله های زیر را از دست ندین:

درمان های خانگی آسم؛ مزایا و معایب درمان های خانگی آسم

هر آنچه باید در مورد بیماری آسم بدانید

روش های تشخیص و درمان بیماری آسم را بشناسید