آمار سایت
  • سوالات ( 1876 )
  • پاسخ ها ( 1341 )
  • کاربران ( 2281 )
بهترین پزشک روز
پاسخ داده شده

زمانی که تصمیم به ترک سیگار می گیریم، چکار کنیم که این کار برامون راحت تر بشه؟ آیا روش های خانگی یا روغن گیاهی یا چیزی وجود داره که ترک نیکوتینو برامون راحت تر بکنه؟

اشتیاق به مصرف تنباکو در افراد مصرف کننده بسیار بالاست و کنار گذاشتن آن بسیار کار سختی هستش. نیکوتین مضرات زیادی داره، از جمله فشار خون و مشکلات تنفسی که باعث آسیب به ریه ها میشه.

اگر تصمیم به ترک نیکوتین گرفتین تا سلامتی خود را حفظ کنین، که میتونین با کمک اونها بدن خودتون رو بهتر سم زدایی کنین و راحت تر سیگار رو ترک کنین. این 10 ماده غذایی هستش که هر فرد سیگاری برای ترک نیکوتین باید آن را مصرف کنه:

کلم بروکلی:

کلم بروکلی سرشار از ویتامین C  و B5  هست و از ریه  ها در برابر نیکوتین محافظت می کنه. سیگار کشیدن باعث کاهش ویتامین C  در بدن میشه، پس برای جبران آن با مصرف بیشتر بروکلی باعث حذف نیکوتین در بدن شوید. وجود ویتامین B5  باعث کاهش استرس میشه که عامل ابتدایی در ایجاد تمایل افراد به سیگار کشیدن است.

هویج:

بدن یک فرد سیگاری با کمبود ویتامین A ،Cو k  مواجه میشه که این کمبود باعث آسیب به سلول های عصبی، عملکرد نامناسب مغز و گردش خون نامنظم میشه. با مصرف منظم هویج، سطوح ویتامین A، C و  K   افزایش پیدا می کند و مکانیزم دفاعی بدن  تقویت میشه.

کرن بری:

جایگزین کردن کرن بری به جای سیگار می تونه در زمان ترک، میل درونی شما برای سیگار کشیدن را کاهش دهد. به این دلیل که کرن بری هم مثل نیکوتین باعث افزایش قند خون افراد میشه.

زنجبیل:

مصرف زنجبیل میل افراد به نیکوتین را کاهش میده. زنجبیل سموم را از بدن دفع می کند و باعث حفظ سلامت فرد میشه.

پرتقال: از آنجایی که سیگار کشیدن باعث کاهش ویتامین C میشه، به همین دلیل با مصرف پرتقال می تونین ویتامین از دست رفته بدن تون رو تامین کنین. ویتامین ها سرشار از ویتامین C  هستن و نیکوتین را از بدن دفع می کنن.

کیوی: کیوی سرشار از ویتامین A، C و E هستش. هنگامی که فردی سیگار می کشه، ویتامین بدنش کاهش پیدا می کنه و کیوی به جبران این ویتامین ها کمک می کنه. همچنین خوردن کیوی باعث کاهش متابولیسم های سرطانی می شود. علاوه بر آن کیوی حاوی کلروفیل است که به پاکسازی کبد کمک می کند.

اسفناج:

وجود ویتامین B9  و فولیک اسید در اسفناج باعث میشه که فرد طعم نیکوتین را دوست نداشته باشد و میل او را در دوره ترک به نیکوتین بسیار کاهش میده.

انار:

این میوه آنتی اکسیدان بالایی داشته و به جریان بهتر خون کمک میکنه. علاوه بر آن نیکوتین بدن را کاهش می دهد. انتخاب اینکه آب انار مصرف کنین یا خود انار، با خودتان است.

آب:

سیگار کشیدن بدن شما را دهیدراته یا به اصطلاح کم آب می کنه و با مصرف آب زیاد می تونین به آسانی نیکوتین را از بدن دفع کنین.

شیر:

تحقیقات انجام شده در دانشگاه  دوک نشان داده که اگر افراد سیگاری قبل از سیگار یک لیوان شیر بنوشن، از طعم سیگار بیزار میشن. این مسئله به اثبات رسیده که شیر به شما کمک می کنه که با نیکوتین بجنگید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را بخونین:

راهنمایی های خانگی برای ترک سیگار

اصول تغذیه سالم بعد از ترک سیگار