آمار سایت
  • سوالات ( 1876 )
  • پاسخ ها ( 1341 )
  • کاربران ( 2281 )
بهترین پزشک روز
پاسخ داده شده

من زمانی که بخوام به مسافرت برم چه با هواپیما، چه ماشین و حتی قطار، دچار حالت تهوع میشم. چطوری میشه این بیماری رو بدون مصرف دارو کنترل کنم؟

دوست عزیز

بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی حالتی است که فرد هنگام مسافرت با ماشید احساس تهوع و سرگیجه دارد. این حالت ممکن است برای افراد در هواپیما و یا کشتی روی دریا هم رخ دهد که به طور کلی بیماری حرکت نامیده می شود. احساس تهوه، سرگیجه و استفراغ علائم شایع این بیماری است که برای فردآزار دهنده است و مسافرت را برای فرد سخت می کند.

چه چیزی باعث بیماری حرکت میشه؟

هنگام سفر کردن، بعضی از مردم از بیماری حرکت رنج می برند، این بیماری بر اثر تکان خوردن و بالا و پایین شدن بدن ایجاد می شود که این تکان خوردن های مداوم باعث ایجاد تهوه و سرگیجه در فرد می شود.
از آنجا که بیماری حرکت درمان سریع نیاز دارد، در ادامه برخی از درمان های آسان خانگی برای کمک به شما ارائه شده است.

1- جویدن زنجبیل

زنجبیل یکی از مؤثرترین و آسان ترین مواد طبیعی است که باعث بهبود با بیماری حرکت می شود. زنجبیل حاوی مواد و ویتامین های موثری است که در درمان تهوع، استفراغ و خستگی بسیار موثر است. زنجبیل را می توانید به صورت پودرشده و با اضافه کردن در چای استفاده کنید همین طور حالت خام زنجبیل هم قابل استفاده است.

2- طب سوزنی

هنگامی که با اضطراب مواجه می شوید، طب سوزنی می تواند به شما کمک زیادی داشته باشد. استفاده از طب سوزنی در ناحیه مچ دست می تواند باعث کاهش حالت تهوع شود.

3- خوردن غذا قبل از سفر رفتن

اگر فکر می کنید که خوردن غذا در هنگام مسافرت باعث می شود شما حالت تهوع پیدا کنید، قبل از مسافرت غذا بخورید. ممکن است معده خالی شما منجر به بیماری حرکت شود. سعی کنید غذای سنگین نخورید، غذایی بخورید که مغزی و پر انرژی باشد.

4- رایحه درمانی یا آروماتراپی

این یک ایده عالی است که عطرهای مورد علاقه خود یا روغن خوش عطر را در سفر با خود به همراه داشته باشید. عطر روغن نه تنها بوی خوبی دارند بلک حواس های حیاتی بدن را تحریک می کنند و از بیماری حرکت جلوگیری می کند. این نوع درمان، گزینه آسان و خوبی است. می توان از رایحه فلفل، اسطوخودوس، هل و حتی رازیانه برای استشمام استفاده کرد.

5- مکیدن یخ

هنگامی که شما در وضعیتی قرار گرفته اید و نمی توانید هیچ راه دیگری را برای تسکین پیدا کنید، مکیدن یخ می تواند یک درمان آسان برای تسکین بیماری حرکت شما باشد.

6- نوشیدن چای گیاهی

گاهی اوقات مصرف بیش از حد کافئین باعث ایجاد اضطراب و ناراحتی در معده می شود. خوردن چای می تواند مشکلات ناشی از بیماری حرکت شما را تسکین دهد.
همچنین خوردن آب سیب قبل از سفر می تواند از بروز بیماری حرکت هنگام مسافرت جلوگیری کند.

7- دیگر راه های درمانی که می توانید انجام دهید

جدا از این راه های مفید، شما همچنین می توانید نوع مسافرت خود را تغییر دهید و راه های مسافرت دیگر را امتحان کنید.
همین طور نشستن در صندلی جلو ممکن است باعث شود شما دچار سرگیجه و تهوع و بیماری حرکت شوید. برای سفر های طولانی توصیه می شود در صندلی جلو ننشینید و به طور ثابت به جاده نگاه نکنید تا احتمال ابتلا به بیماری حرکت در شما کاهش یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را بخونین:

بازاندیشی بیماری حرکت