آمار سایت
  • سوالات ( 1876 )
  • پاسخ ها ( 1341 )
  • کاربران ( 2281 )
بهترین پزشک روز
پاسخ داده شده

چرا گاهی دچار ترشحات زیاد واژن می شویم؟ آیا ترشحات سفید رنگ و پنیری نشانه بیماری است؟ ترشحات قهوه ای رنگ چطور؟ مرسی

دوست عزیز

ترشح واژن یک اصطلاح کلی برای موادی است که سیستم تولید مثل شما تولید می کند. ترشح اهداف بسیاری را دنبال می کند، و بسیار رایج است که مقدار آن، ثبات، بو و یا رنگ آن کمی تغییر کند.

چرا زنان ترشح واژینال دارند؟

واژن همانند دیگر قسمت های بدن، ساخته شده است – مکانیزم های حفاظت از خودش، تولید ترشح، حمل بافت مرده، و برداشتن باکتری های ناخواسته. مواد ترشحی توسط غدد درون رحم و واژن (غدد Bartholin)ایجاد می شوند.

غدد Bartholin در هر دو طرف دهانه واژینال قرار دارد. آن ها به طور معمول به اندازه نخود کوچک هستند و مایع را از طریق لوله های کوچک به واژن می فرستند. این مایع روده و واژن را جدا می کند.

دهانه رحم باعث ترشح یک مایع (مخاط گردنی)می شود که در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. این تغییرات به پیشگیری از حاملگی کمک می کنند.

انواع ترشح چسبنده

هورمون بدن شما مخاط گردن رحم را تنظیم می کند. این هورمون ها در طول چرخه قاعدگی تغییر می کنند، زمانی که باردار هستید و همچنین در زمان یائسگی. مقدار مخاط گردنی که مشاهده می کنید با توجه به مراحل چرخه قاعدگی شما دچار تغییر می شود.

ترشح واژن را پاک کنید

در طول فاز قاعدگی در چرخه قاعدگی ترشح به صورت نازک، صاف و کمی چسبنده رخ می دهد. به طور معمول، مایع گردنی در ابتدا در میانه فاز فولیکول (حدود ۷ روز در یک سیکل ۲۸ روزه)قابل توجه می شود. تا زمانی که بوی بدی نداشته باشد، این ترشح کاملا طبیعی است.

ترشح چسبناک سفید

پس از تخمک گذاری، سیالب که از واژن تخلیه می شود، شروع به تغییر رنگ و سازگاری می کند. از یک ترشح روشن و چسبنده به ترشحی که رنگ کرم و سفید (شیری)و یا کمی زرد است، تغییر می کند.

ترشح عادی در این مرحله از چرخه شما نباید بوی بد داشته باشد، و شما نباید هیچ علائم دیگری مانند خارش و یا سوزش را تجربه کنید.

ترشح چسبناک قهوه ای

ترشح چسبناک قهوه ای اساسا ترشح گردن رحم با خون قدیمی است که با آن مخلوط شده است. هنگامی که خون در معرض هوا (به ویژه در طول زمان)قرار می گیرد، تیره تر خواهد شد. حتی یک مقدار خیلی کوچک هم می تواند باعث شود که مخاط به اندازه کافی تیره شود باید به کاغذ توالت و یا لباس زیر خود توجه کنید.

زنان اغلب این نوع ترشح را بعد از دوره قاعدگی خود تجربه می کنند. این ترشح نیز درست قبل از دوره قاعدگی شما رایج است – نشانه ای که خونریزی منظم در حال شروع است – یا اوایل بارداری که کاشت جنین رخ می دهد.

ترشح قهوه ای پس از رابطه جنسی نیز می تواند رخ دهد، در تغییرات هورمونی در زمان تخمک گذاری یا قبل از یائسگی، یا خشکی واژینال که باعث ضربه خفیف بافت می شود نیز می تواند رخ دهد.

اگر ترشح واژینال را تجربه کنید، ایده خوبی است که بدانید چه زمانی و چه مدت طول می کشد. اگر بیش از چند روز ادامه یابد و یا با علایم دیگری همراه باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

ترشح زرد رنگ

یک ترشح چسبناک زرد رنگ بسیار رایج و کاملا عادی است، به خصوص درست قبل و یا بلافاصله بعد از قاعدگی. اما اگر این ترشح تیره تر، ضخیم تر و یا همراه با بو باشد، می تواند نشانه عفونت باشد.

ترشح چسبنده زرد گاهی اوقات نتیجه بیماری التهابی در لگن، واژینوز باکتری و یا عفونت مقاربتی همچون  تریکومونیا، گونوره یا کلامیدیا است. اگر ترشح چسبنده را با هر علامت دیگری تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

ترشح چسبناک قبل از دوره قاعدگی شما

در روزهای بعد از تخمک گذاری، ترشح واژن نازک، صاف و لغزنده (مانند سفیده تخم مرغ)به یک ترشح ضخیم و چسبناک تبدیل خواهد شد. ممکن است از آن هم کم تر باشد. این به خاطر تغییرات هورمونی اضافی است که در نتیجه تغییر مخاط گردن رحم را روی می دهد و در نهایت باعث می شود دوره قاعدگی شما شروع شود.

ترشح چسبان در دوران بارداری

در مراحل اولیه بارداری، درست بعد از اینکه انتظار دارید دوره قاعدگی خود را شروع کنید، مقدار ترشح رحم می تواند افزایش یابد.

احتمالا ترشح چسبناک در طول دوران بارداری را تجربه خواهید کرد. این ترشح احتمالا وقتی به سه ماهه سوم می رسید افزایش پیدا خواهد کرد.

هنگامی که به زمان انتهای بارداری خود نزدیک تر شوید، مخاط تولید خواهد شد. این ترشح می تواند کاملا با ترشح چسبنده ای که تا این مرحله تجربه کرده اید متفاوت باشد. ترشح از واژن به صورت موقت بسیار ضخیم و ژله دار است و ممکن است با خون مخلوط شود. برخی از زنان ترشح را به سفیدی سفیده تخم مرغ یا خلط بینی توصیف می کنند

اگر افزایش ناگهانی در ترشح واژینال در دوران بارداری را تجربه می کنید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از نشت مایع آمنیوتیک باشد، و باید هر چه سریع تر ارزیابی شود. همچنین باید پزشک شما بداند که آیا رنگ، ثبات، یا بوی ترشح شما تغییر می کند یا خیر. این می تواند نشانه عفونت باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را بخونین:

ترشحات واژن و 7 پرسش متداول در مورد آن

ترشحات قهوه ای رنگ واژن؛ علت، درمان و پیشگیری از آن

بوی ترشحات واژن و درمان های خانگی آن