آمار سایت
  • سوالات ( 1876 )
  • پاسخ ها ( 1341 )
  • کاربران ( 2281 )
بهترین پزشک روز
پاسخ داده شده

سلام . من کلسترول خونم بالا هست. یکی از دوستانم بهم پیشنهاد داد تا سیر بخورم و میگفت تاثیر زیادی در کاهش کلسترول داره. آیا این درسته؟

سیر که به خاطر بوی خاصش مشهور و متمایز است، جزء اصلی در بیشتر آشپزخانه های هندی محسوب می شود. دارای خاصیت ضد میکروبی، ضد التهاب و ضد اکسید شدن در طبیعت است . همچنین این خواص از لخته شدن خون جلوگیری می کند و گفته می شود برای کاهش سطح کلسترول خوب است.

در طول سال ها، بسیاری از مطالعات ادعا کرده اند که سیر می تواند برای کاهش سطح کلسترول خوب باشد.

عصاره سیر سالم (AGE) می تواند سطح کلسترول را تا 7 درصد کاهش دهد. هنگامی که مردان مبتلا به هیپوکلسترولمی این عصاره را دریافت کردند، کلسترول LDL آنها 10 درصد کاهش پیدا کرد.

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف دو قرص سیر در هر روز (400 میلی گرم سیر / 1 میلی گرم آلیسین) برای شش هفته می تواند کلسترول را 12 درصد کاهش دهد و LDL کلسترول را به میزان 17 درصد کاهش دهد. همچنین می تواند سطح تری گلیسیرید را 6 درصد کاهش دهد. مطالعه دیگر بر روی حیوانات نشان داد که مصرف عصاره خام سیر باعث کاهش کل کلسترول LDL و سطح کلسترول می شود.

سیر و کلسترول خوب HDL

در حالی که سیر باعث کاهش LDL، کلسترول و تری گلیسیرید می شود، خبر خوب دیگر این است که ممکن است سطح HDL (چگالی بالا) مثبت را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برخی مطالعات ادعا می کنند پس از مصرف مکمل سیر برای 6 هفته، میزان HDL را 15 درصد افزایش می دهد. محققان و دانشمندان همچنین ادعا می کنند که بعد از مصرف عصاره سیر به مدت 4 ماه، کلیه مشخصات لیپید خون بهبود می یابد.

سیر ممکن است راه حل بلند مدت نباشد

همانطور که به نظر می رسد، اثرات سیر بر روی کلسترول شما طولانی مدت نیست. به عبارت دیگر شما باید سیر را به طور مستمر استفاده کنید. کاهش سطح کلسترول تا 6 ماه پس از استفاده از سیر باقی می ماند.

خوردن سیر می تواند برای برخی افراد مشکل باشد

برخی افراد ممکن است اثر جانبی ملایمی از خوردن سیر مانند سوزش معده، بوی بد دهان، نفخ شکم و مشکلات شکمی داشته باشند. اما برای اکثریت مردم، دو حبه سیر معمولا مشکل ساز نیست.

سیر به توقف لخته شدن خون کمک می کند، بنابراین اگر شما هم اکنون دارو مصرف می کنید، می تواند منجر به خونریزی شدید هنگام زخم یا بریدگی شود. قبل از خوردن سیر به طور مستمر باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

اگر چه ممکن است سیر باعث کاهش سطح کلسترول شما شود اما پزشکان این موضوع را توصیه نمی کنند زیرا شواهد کافی در این مورد وجود دارد که نشان می دهد سیر به اندازه کافی درمانگر نیست. سیر ممکن است کمک کننده باشد اما برای رها کردن دارو پیشنهاد نمی شود.

شما می توانید هر روز از سیر استفاده کنید اما از داروهای خود صرف نظر نکنید و یا رژیم غذایی سالم داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مطالب زیر را بخونین:

8 نکته برای کاهش کلسترول خون

روش هایی که متخصصان برای کاهش کلسترول توصیه می کنند

کاهش کلسترول با مکمل های غذایی مفید و گیاهان دارویی